Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü; bilgisayar sistem yapısı, geliştirme ve etkin kullanım yöntemleri konularına ilişkin eğitim, öğretim ve araştırma yapar. Günümüzde birçok alanda toplanan veriyi bilgiye dönüştürmek ve bu bilgiyi depolayarak analiz edebilmek, çözülmesi gereken önemli bir problemdir. Bu problemin çözümü, girişimci, yenilikçi ve araştırmacı bilgisayar mühendisleri ile olanaklıdır.  

Eğitim dünyasına iddialı bir giriş yapan Fenerbahçe Üniversitesi’nde bilişimde öncü olma hedefi ile kurulan bilgisayar mühendisliği bölümü, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile ülkemizin gereksinimleri dikkate alınarak uluslararası düzeyde bir eğitim verecektir. Bölümümüz bilişim sektöründeki hızla değişim gösteren ihtiyaçlara çözüm üretecek, yaratıcı, girişimci ve profesyonel iş hayatında tercih edilen mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir.  

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde öğretim Türkçe yapılmakta, isteğe bağlı yabancı dil (İngilizce) hazırlık sınıfı hariç öğrenim süresi 4 yıldır. Öğrencilerimiz, programımızın ilk iki yılında, temel mühendislik derslerinin yanında, programlamaya giriş, nesneye dayalı programlama ve veri yapıları gibi dersleri alırlar. Üçüncü ve dördüncü sınıflarda alacakları teknik seçmeli dersler ile istedikleri alanda uzmanlaşma imkânı bulurlar.  Öğrencilerimiz, sunulan yapay öğrenme, makina öğrenmesi, kriptografi, işlemci mimarisi, görüntü işleme, büyük veri, bulut bilişim ve gömülü sistemler gibi dersler ile endüstrinin ihtiyaçlarına cevap verebilme yeteneğini kazanırlar. Ayrıca başarılı öğrencilerimize çift anadal ve yandal imkanları da sunulmaktadır.

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler "Bilgisayar Mühendisi" ünvanı alır. Mezunlarımız, savunma sanayii, telekomünikasyon, spor bilişimi, medikal ve bankacılık gibi birçok sektörlerde çalışabilirler. Ayrıca akademik kariyer hedefleyen öğrencilerimiz üniversitelerde öğretim elemanı olarak kariyer yapabilirler.

 

DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ...